Select Page

Conference Program

 

All meals will be served in St. Edmund Hall (SEH), Wolfson Hall. Scientific talks and coffee/tea breaks will take place in the Physical and Theoretical Chemistry Lecture Theatre (PTCL), Department of Chemistry. Poster Sessions will be held at the Jarvis Doctorow Hall (JDH), St. Edmund Hall.


Wednesday, August 31

9:00am – 1:00pm Registration and on-site check in
1:45pm – 2:00pm Welcome and opening remarks – Marsha I. Lester (PTCL)

Session I – Chair: Atoms, Molecules and Clusters (Chair: David W. Chandler)

2:00pm André Fielicke (Technische Universität Berlin) | Shedding IR light on gas-phase metal clusters: insights into structures and reactions
2:30pm Jonathan Reid (University of Bristol) | Challenges in the Chemical Physics of Aerosols
3:00pm Claire Vallance (University of Oxford) | State-of-the-art imaging techniques for chemical dynamics studies
3:30pm-4:00pm Tea Break

Session II: Liquids, Glasses, and Crystals (Chair: Jeppe Dyre)

4:00pm Ludovic Berthier (Université de Montpellier) | Facets of glass physics
4:30pm Kristine Niss (Roskilde University) | Is the glass transition universal?
5:00pm Sylvie Roke (École Polytechnique Fédérale de Lausanne) | Aqueous Nanoscopic Systems
6:00pm – 7:30pm Poster session I
7:30pm – 9:30pm Dinner

Thursday, September 1

7:30am – 8:15am Breakfast and registration in St. Edmund Hall

Session III: Surfaces, Interfaces and Materials (Chair: Angelos Michaelides)

8:30am Natalie Banerji (University of Fribourg) | Uncovering the Photophysics of Organic and Hybrid Semiconductors
9:00am Susan Perkin (University of Oxford) | Ionic liquids – a challenge to our understanding of the liquid state
9:30am Aron Walsh (University of Bath) | Disorder, defects and temperature: Modelling real materials from first-principles
10:00am – 10:30am Coffee break

Session IV: Polymers and Soft Matter (Chair: Carlos Vega)

10:30am Dirk Aarts (University of Oxford) | Directed self-assembly of Janus rods
11:00am Joachim Dzubiella (Helmholtz-Zentrum Berlin) | Multiscale modeling of soft functional materials based on responsive polymers: towards adaptivity and feedback control
11:30am Friederike Schmid (Johannes Gutenberg Universität Mainz) | Surface design with polymers
12:30pm – 1:30pm Lunch

Session V: Biological Molecules and Networks (Chair: Casey Hynes)

2:00pm Damien Laage (École Normale Supérieure) | Biomolecular hydration shells: dynamics and biochemical function
2:30pm Ben Schuler (University of Zürich) | Biophysics at the Nanoscale: Single-Molecule Spectroscopy of Protein Folding and Dynamics
3:00pm Birgit Strodel (Forschungszentrum Jülich) | Advances in the simulation of protein aggregation at the atomistic scale
3:30pm – 4:00pm Tea Break

Session VI: Advanced Experimental Techniques (Chair: Peter Hamm)

4:00pm Sharon Ashbrook (University of St. Andrews) | Investigating Structure Using Solid-State NMR: Principles, State-of-the-Art and Challenges
4:30pm Niek F. van Hulst (ICFO – the Institute of Photonic Sciences) | Pushing Chemical Physics to the Nanoscale
5:00pm Philipp Kukura (University of Oxford) | Femtosecond time-resolved microspectroscopy
6:00pm – 7:30pm Poster Session II
7:30pm – 9:30pm Conference Dinner

Friday, September 2

7:30am – 8:30am Breakfast at St. Edmund Hall

Session VII: Theoretical Methods and Algorithms (Chair: Sotiris Xantheas)

9:00am Michele Ceriotti (École Polytechnique Fédérale de Lausanne) | Using machine learning to map the structure and predict the properties of materials and molecules
9:30am Fred Manby (University of Bristol) | Quantum electrodynamics of the early stages of photosynthetic light absorption
10:00am Ali Alavi (University of Cambridge/MPI for Solid State Research) | New directions for Monte Carlo algorithms in electronic structure theory: FCI, CASSCF and multi-reference perturbation theory
10:30am – 11:00am Coffee break

Session VIII: Future of Chemical Physics

11:00am – 12:00pm Panel Discussion: The Future of Chemical Physics (Chair: David Manolopoulos)
Panelists:
• Jeppe Dyre (Roskilde University)
• Thomas Elsaesser (Max-Born-Institut für Nichtlineare Optik und Kurzzeitspektroskopie)
• James T. (Casey) Hynes (University of Colorado Boulder, École Normale Supérieure)
• David H. Parker (Radboud University)
• Michele Parrinello (ETH Zürich)
12:00pm – 12:15pm Announcement of the poster prizes and closing remarks (Marsha I. Lester)
12:30pm Adjourn

Conference Sponsors